YABAN MERSİNİ TOPRAK İSTEĞİ

2 Ekim
Yorum Yok

MAVİYEMİŞİN TOPRAK İSTEĞİ

Maviyemiş hafif bünyeli, en az %3 organik madde içeren kumlu-tınlı veya tınlı-milli topraklarda iyi yetişir.Kalın ve kaba yapılı topraklar çok kısa sürede, kolayca kuruduğundan, killi topraklar maviyemiş köklerindeki büyüme ve gelişmeyi durma noktasına getirip kök çürüklüğünü artırdığı için maviyemiş yetiştirmeye uygun değildir.Taban suyunun toprak yüzeyinden 35 cm. veya daha aşağıda olmadığı verimli topraklar ile bataklık alanlar maviyemiş yetiştiriciliği için uygun değildir. Bazı alanlarda toprak altı drenaj sistemleri kurularak fazla su uzaklaştırılırsa maviyemişlerde verim artabilir.Maviyemiş yetiştirilecek topraklar kuvvetli asit karakterde ve pH=4,2 ile 5,5 arasında olmalıdır. Çünkü maviyemiş asitli toprakları sever.Toprak pH değeri 5,5’in üzerinde olduğu alkali topraklarda demir klorozu ortaya çıkar ve maviyemiş bitkilerinde büyüme ve gelişme geriler.pH değerinin 5,5 - 6,0 arasında olduğu topraklarda kükürt uygulaması yapılarak pH düşürülebilir. Bu amaçla dikimden en az 1-2 yıl önce araziye elementel kükürt uygulanmalıdır.Toprak pH’sının 6’nın üzerine çıktığı topraklarda kükürt uygulaması da sonuç vermez.

Bir meyve türü çok fazla müdahale edilmeden nerede iyi yetişebiliyorsa orada kültürü yapılmalıdır. Toprak pH’sının 7 ve üzerine çıktığı topraklarda maviyemiş yetiştirmek için asla çaba gösterilmemelidir.

Toprak organik maddesi, toprağa besin maddesi ve nem kattığı gibi havalanmasını ve drenajının iyi olmasını sağlar.Organik madde kaynağı olarak torf, kompost, iyice yanmış ahır gübresi, talaş ve çam kabuğu kullanılabilir.Bu materyeller en az 10-15 cm kalınlığında ve toprağın üst 15-20 cm’lik kısmına karıştırılmalıdır. Meyilli alanlarda teraslama yapılarak drenaj problemi varsa bu teraslarda da masura sistemi uygulanabilir.

YORUMLAR
Hiç yorum yapılmamış
© 2018 Yekten.NET Tüm hakkı saklıdır izinsiz kopyalanamaz...