YABAN MERSİNİ BAHÇE TESİSİ İÇİN YER SEÇİMİ

2 Ekim
Yorum Yok

BAHÇE TESİSİ İÇİN YER SEÇİMİ

Mümkünse hafif meyilli ve daha önce üzerinde tarım yapılmamış alanlar tercih edilmelidir.Çam ve çalılardan temizlenmiş yeni alanlar daha önce tarım yapılmış alanlara göre maviyemiş tarımı için çok daha uygundur.Çünkü yeni açılmış alanlar düşük pH, yüksek organik madde, daha az yabancı ot tohumu ve toprak kaynaklı zararlı içerir. Maviyemiş yetiştirilecek olan toprağın pH’sı 4-5,2 arasında olmalıdır.

Ağır ve aşırı nemli topraklar ile taban suyu 60 cm’den yukarı olantopraklar maviyemiş yetiştiriciliği için uygun değildir.Maviyemiş için en uygun topraklar kumlu-tınlı, havalı, organik maddesi yüksek ve asitli topraklardır.

Kök yapısında fazla miktarda kılcal kök olduğundan köklerin bulunduğu ortamın havalanması son derece önemlidir.Maviyemiş bahçeleri için genelde meyilli alanlar tercih edilmeli, taban araziler hem daha soğuk hem de drenaj problemi olduğundan uygun değildir.

Maviyemişlerde arazi seçiminde; özellikle toprak tahlili yapılmalı, taban suyu derinliği, drenaj, organik madde miktarı, pH, kalsiyum ve fosfor miktarları ortaya konulmalıdır. Gerekli ise kükürt, fosfor, organik madde ve bakır uygulaması yapılmalıdır. Dip kazan aletlerle sert tabakalar kırılmalıdır. Drenajı artırmak gerekl i ise masura (35-40 cm yükseklik, 70-90 cm genişlikte) hazırlanır ve masuralara organik madde ilave edilir.

Maviyemiş yetiştiriciliği yapılacak yer en azından yarım gün güneş almalıdır. Gün içerisinde 3-4 saat gölge olabilir.

YORUMLAR
Hiç yorum yapılmamış
© 2018 Yekten.NET Tüm hakkı saklıdır izinsiz kopyalanamaz...