Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri Hakkında Önemli Bilgiler

9 Temmuz, 2018
Yorum Yok

Anlık İşletim Sistemleri Ile ilgili Ehemmiyetli Bilgiler

İşletim sistemleri tekilce bilgisayarlarınız içersinde bulunmuyor.


Birçok değişikaygıt kontrolleri içersinde işletim sistemlerine, kritik işlerde kullanılanlar ise anlık işletim sistemlerine gereksinim duyuyorlar.
İşletim sistemleri ilk etapta disk işletim sistemi (Disk Operating System) olarak karşımızaçıkmaya başladı.
Bunun nedeni ilk etapta işletim sistemlerinin makineye gömülü ROM’lardan(salt okunur bellekler) çalışması ve geri kalan her şeyin harici bir ortama(mesela disket)kaydedilmedikleri takdirde bilgisayarkapandığında silinip gitmeleri olsa lüzum.

Son kullanıcıya hitap eden işletim sistemleri nihai 30 yıldır bundan uzak; diskinizi kuruluyorlar, güncelleniyorlar, daimi yazılıp silinebilir ortamlarda kendisi bilgilerini tutuyorlar.
Bu bölümünü geçtik; asalbölüm veriyi işleme mimarisinde.
Çağdaş mikro işlemciler ve bu işlemcilerle gayret gösteren işletim sistemleri aynısı komutu tamamlanana kadar çalıştırmazlar.

Tek bir program çalışırken fondagerçekteçoğu iş yürümeye devam eder.
Bu yazılımlar işletim düzeneğinin yönetiminde öncelik alırlar, henüzyüksek önceliğe sahip işlemler işlemcinin üstündedaha çok çalışma zamanına sahip olurlar, başkaları ise işlemcinin gücüne göre aralara girerler ya da ikinci ya dabaşka çekirdekleri meşgul ederler.
Bu öncelik sırasına göre düzeninbaşka bileşenlerine erişme haklarıgerçekleşir.
Fakat bu erişimde de öncelik her vakit işletim sistemindeki öncelik sırasına göre belirlenir ve ehemmiyet sırasına göre olur.
Dolayısıyla işletim sistemi gelen istekleribir müddet (mikro saniye cinsinden de olsa) bekletir, o anda uğraşması lüzumlenen şeytamamlanıncao bölgeye gider ve başka işe geçer.
İşler arasında geçişlerisağlamak ve müdahaleiçersinde kesme olarak bilinen alt düzeydüzenek komutları tüketilir.

Bu sayedearaya başka işlemler “sokuşturulur” ve biraz ondan biraz bundan şeklinde yazılımlar çalışır.
Bu senaryo bizim masaüstü ya daserver sistemlerimizde gayret gösterenişletim sistemleri içersinde geçerligenel senaryodur.
Bu senaryoda “acil” ya da “anında” kavramı yoktur.
Sistem kendiiçersindeehemmiyetli olanı belirler veelinden geldiğince her şeye yetişmeye çalışır.
Saniyenin yüzdelik ya da bindelik dilimlerindekigecikmeler alışılmış olankarşılanır.
Saniyenin binde birindeki gecikmeler sizin içersinde pek bişi ifade etmese de saniyede 1 milyar döngü yapmış bir işlemcinin olabileceğinden milyonda bir oranındahenüz hantal çalışması mananına gelecektir.

Bu fikre kendinizi alıştırdığınızda sıradan işletim sistemlerinin özlerinde ne kadar da hantal olduğunu anlayabilirsiniz.

Evet gündelik kullanımınız içersindeharika olabilirler fakat işin aslı, defayavaşlar ve sizin verdiğiniz komutu işleyene kadar binlerce milyonlarca komut döngüsü süresincefarklı şeylerle ilgileniyorlar! Bu korkunç! Tamam, burada biraz abarttık fakatyeniden de idealden defa uzakbulunduğu bir realite, değil mi? Değil, merak etmeyin.


İdeal işletim sistemi her işe koşturan defaemelli işletim sistemidir, anlıkişletim sistemi (RTOS, real-time operating system) ise tamamiylefarklıbişi.
Kritik Görevler IçersindeKalifiye İşletim Sistemi
Gerçek vakitli işletim sistemleri (RTOS, real-time operating system) kritik görevler içersindegeliştirilmiş donanımlar üstündedefasüratlireaksiyonlar veren, belirli işlemler içersindedüzenin geri kalanınıntadınıbeklemeyen çekirdek mimarilerine sahip işletim sistemleridir.
Gerçek vakitli işletim sistemlerinde, çekirdek belirli komutlara düşük ve sapmadan uzak müddettecevapverir.
Yanıt verdikten ardından ise meydana çıkabilecek neticeya datetiklenecek başka şey ise bundan sonradüzeninsebep yapılandırıldığıylaalakalıbişi denebilir.


© 2018 Yekten.NET Tüm hakkı saklıdır izinsiz kopyalanamaz...